Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2008r


U stóp dresiarza

"Od 1 stycznia 2009r. za osoby bezrobotne składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie finansowana z budżetu państwa.

Jest to następstwo nowelizacji art. 66 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 166, poz. 1172)
Do końca roku 2008 osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędach Pracy, zgłaszane były do ubezpieczenia społecznego jako członkowie rodziny przez osoby im najbliższe (np. męża, rodzica czy też dorosłe dziecko, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym).
Od 1 stycznia 2009r. osoby posiadające status prawny osób bezrobotnych tracą zdolność do bycia osobami zgłoszonymi do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny osoby ubezpieczonej w polskim systemie zabezpieczenia społecznego jak i w krajach, do których stosuje się przepisy o koordynacji.

Osoba bezrobotna, której ubezpieczenie zdrowotne jako członka rodziny ustało, chcąca dokonać zgłoszenia do ubezpieczenie zdrowotnego, powinna upewnić się czy posiada więcej niż jeden tytuł do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli osoba bezrobotna nie ma innego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego – powinna zgłosić chęć zgłoszenia jej do ubezpieczenia zdrowotnego w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Pamiętać należy o tym, że osoby bezrobotne, zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny powinny wyrejestrować się za pośrednictwem płatnika składek ubezpieczeniowych ubezpieczonego członka rodziny. "

Wynika mi z tego, że siostra powinna zgłosić chęć ub. zdrowotnego w UP, a jej mąż może zgłosić dzieci do swojego .....




Z tego co wiem od stycznia 2009

- nie zmieniły się stopy procentowe na ubezpieczenia społeczne ani na FP i FGŚP, tak?!
- przez cały rok osoba prowadząca działalność gospodarczą ma podstawę 1915,80 a do zdrowotnego narazie styczeń i luty 2392,76, tak?!
- osoba przebywająca na zasiłku wychowawczym ma liczone składki od 1276,00 a zdrowotną od 420,00
czyli na RCA z kodem 0110000 bez zmian same 0,00 a z kodem 121100 podstawa składek emerytalnej i rentowej 1276,00 a zdrowotnej 420,00, tak?!


wszystko jest ok


Są jeszcze jakieś zmiany w ZUS-ie?
Wysokość % składek się nie zmieniła.
Są zmiany: - FP i FGŚP nie opłaca się za osoby powracające ( w 2009 )z urlopów macierzyńskich i wychowawczech przez okres 36 -m-cy
inne zmiany:
okres zasiłkowy wydłużony dla kiobiet cieżarnych ze 182 dni do 270 dni
od 01.02.2009 dla osób powyżej 50 rz wynagrodzenie chorobowe wynosi 14 dni a nie 33
Inne zmiany: płacowe: minimalne wynagrodzenie, rizliczanie umów zleceń do 200 zł, okres urlopów macierzyńskich. ochrony kobiet wracających z macierzyńskiego itp,


Odnośnie PIT-11 - oczywiscie, ze wystawiasz ! gdyż uzyskała przychód w 2008 roku. Pit obejmuje okres od 01.01.2008 do 31.12.2008 taki okres musisz wskazać, gdyż jest to zatrudnienie, natomiast kwoty będą odpowiadać m-com w którym zostal osiągnięty przychód.



Stawki preferencyjne dla nowych przedsiębiorców. Przykład dla okresu IX-XI 2008 r.

minimalna podstawa składek na ubezpieczenie społeczne: 337,88 zł
minimalna podstawa składek na ubezpieczenie zdrowotne: 2 364,27 zł

Najniższe wymagane składki dla osób prowadzących działalność gospodarczą:
ubezpieczenie emerytalne 65,94 zł
ubezpieczenie rentowe 20,27 zł
ubezpieczenie chorobowe 8,28 zł
ubezpieczenie wypadkowe 6,08 zł

Łącznie składki na ubezpieczenie społeczne: 100,57 zł
ubezpieczenie zdrowotne: 212,78 zł
ubezpieczenie na Fundusz Pracy: 0,00 zł

Zdrowotne do odliczenia od podatku: 183,23 zł.

Łączna kwota składek z tytułu prowadzenia działalności gosp.: 313,35 zł.



Obecnie wysokość najniższej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców wynosi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, wraz z wypłatami z zysku. Wysokość tej podstawy zmienia się raz na kwartał.

Z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika jednak, że dla przedsiębiorców ma zostać wprowadzona jedna, stała w ciągu roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej. Ma ona wynosić 75% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Według projektowanych przepisów, składka w nowej wysokości ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.


Zmiana ta w dużym stopniu uprościłaby przedsiębiorcom tryb obliczania składki zdrowotnej. Dzięki zmienionym przepisom składka ta byłaby naliczana od tej samej podstawy wymiaru co składki społeczne przedsiębiorców. Różniłaby je tylko wysokość stopy procentowej. Przedsiębiorcy nie musieliby już sprawdzać co kwartał wysokości przeciętnego wynagrodzenia, od którego trzeba naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Projekt nowelizacji obecnie znajduje się w Sejmie.

Nowe przepisy mają mieć zastosowanie do składek należnych za okres począwszy od 1 stycznia 2009 r. To oznacza, że składkę zdrowotną (podobnie jak i składki społeczne) należną za grudzień 2008 r., płatną w styczniu 2009 r. przedsiębiorcy muszą opłacić jeszcze na dotychczasowych zasadach.



Prywatne ubezpieczenia? Po czesci przypomina mi to OFE. Tymczasem juz dzis eksperci mowia , ze to tez nie sprawdzilo sie , nie zapewnilo zadnego poczucia finansowego bezpieczenstwa , a jedynie kosztowalo. Z tego tez godnej emerytury nie bedzie. Moze i mam skrzywione spojrzenie , ale denerwuja mnie akcje , gdzie osobie , ktora pracowala dziesiat lat nagle mowi sie : "sory , masz gowniana emeryture" , albo "sory , musimy cos zrobic aby w ogole nie dac". Osoby pracujace placa tak wysokie skladki zdrowotne i ubezpieczeniowe , ze to jest dla mnie kpina , iz pozniej taka osoba dostaje smieszna emeryture.
Ten post był edytowany przez Firekage dnia: 13 Wrzesień 2008 - 10:58



Więc jeszcze raz ci mówię, że państwo nie może z ciebie zdzierać KASY na takie cele

Podatki, akcyzy, składka na NFZ, ZUS? To właśnie państwo zdziera na cele typu wyposażenie szpitala, domy opieki społecznej, walka z nowotworami itp. Nie mogę nie oddać tych pieniędzy. Gdybym nie musiał, to bym z wypiekami na twarzy z ogromną chęcią regularnie sobie powspierał jakieś biedne dziecko, jak to ma miejsce w bynajmniej nie idealnych USA, ale chociaż tam nie masz przymusu zawierania ubezpieczenia zdrowotnego, a i masz do wyboru sporo róznych opcji. Podobnie jest w przypadku funduszu emerytalnego, a jedyne co masz obowiązkowego do opłacenia, to jeden podatek. I tam też różnych fundacji i akcji charytatywnych jest po prostu od groma. Do tego stopnia, że i od groma jest innych fundacji, tzw. watchdogów, które zajmują się tylko i wyłącznie monitorowaniem uczciwości tych pierwszych.

[ Dodano: Nie 20 Sty, 2008 14:15 ]
Heh, a film już zniknął . Szkoda.




Mirka, żle mnie zrozumiałaś,
No to się wyjaśniło. Póki co wydaje mi dla Ciebie najkorzystniejsze:
- wykorzystanie całego urlopu za 2008r. Jeśli złożysz wniosek o urlop, to naprawdę nie mogę sobie wyobrazić, aby jakakolwiek legalnie działająca firma odmówiła na pismie udzielenia urlopu, który Ci się należy. Czyli 1 miesiąc z wynagrodzeniem 100%.
- zasiłek pielęgnacyjny przez 3 m-ce z wynagrodzeniem 80%.
- jeszcze ewentualnie zasiłek chorobowy na Ciebie ze 3 tygodnie ( życzę Ci oczywiście zdrowia), z wynagrodzeniem 80 %. Nie wydaje mi się żeby był kłopot z takim zwolnieniem. Jakkolwiek wypłaca zasiłek szefowa, ale od razu odlicza sobie od składek, które i tak w danym miesiącu musi do ZUS zapłacić.
-urlop wychowawczy. Ma swoje zalety. Masz ubezpieczenie zdrowotne. Liczy się do wszystkich pracowniczych uprawnień jako zatrudnienie. W czasie urlopu można pracować. Można go też w każdej chwili przerwać.

Szefowa musi mieć konkretny powód żeby Cię zwolnić, jeśli jesteś na umowie o pracę na czas nieokreślony. To nie jest automat. Jak została szefową to wie, że jeśli wstawi jakąś lipę, to w każdej chwili pracownik może ją zaskarżyć o bezpodstawne zwolnienie ( nawet jeśli wcześniej to było uzgodnione). Wie też, że za poświadczanie nieprawdy w sprawach kadrowych grozi jej do 3 lat. Jeśli pójdzie Ci na rękę, to w jakiś sposób zda się na dobrą wolę pracownika, jeśli chodzi o ujawnienie sprawy.
Szefeowie bardzo tego nie lubią.
Sama jestem ciekawa jak by zareagowała na Twoją prośbę.



Trybunał Konstytucyjny kazał wczoraj zmienić niesprawiedliwe przepisy podatkowe, które krzywdzą Polaków pracujących za granicą. Chodzi o składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne - pisze "Dziennik".

Przepisy nie pozwalają Polakom pracującym w krajach Unii Europejskiej na odliczanie składki zdrowotnej od podatku, a społecznej od dochodu. W efekcie Polacy zarabiający za granicą i przy tym płacący podatki w Polsce byli w gorszej sytuacji od rodaków nieruszających się z ojczyzny.

Sędziowie trybunału stwierdzili wczoraj, że tak nie można traktować ludzi szukających pracy. Trybunał zaznaczył, że stare przepisy będą obowiązywać do 30 listopada 2008 roku.

Szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski zapowiedział przygotowanie nowej ustawy, aby pracujący za granicą mogli korzystniej rozliczać się już od 1 stycznia 2008 roku. Sęk w tym, że mało komu nowe przepisy będą potrzebne, bo Polacy już teraz zazwyczaj płacą podatki w krajach, w których zarabiają.

Jeśli chodzi o Anglię, to i tak orzeczenie nie ma znaczenia, bo podwójne opodatkowanie już tu nie działa.

Nieco inne regulacje zawierają jedynie umowy z Austrią, Danią, Holandią, Finlandią i Belgią. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo składki, o których mówi orzeczenie TK, i tak są w tych krajach przynajmniej częściowo odliczane. A to oznacza, że większości osób pracujących tam zmiana prawa również nie będzie dotyczyć - czytamy w "Dzienniku".




Bo obciążają. Co innego emerytura i kwestia długości życia co innego leczenie podczas tego życia. Tam fundusz emerytalny może sobie podwyższyć emeryturę dla palaczy bo ich nie obchodzi to, że taki palacz musiał/musi sporo korzystać ze służby zdrowia. U nas niby sprawy emerytur i zdrowotne są rozdzielone (osobne składki), ale wszyscy dobrze wiemy, że kasa trafia do jednego worka.
Cóż, jak się okazuje, nie jest to prawda. Palacze i otyli kosztują podczas całego swojego życia mniej służbę zdrowia niż normalni, szczupli, zdrowo zyjący. A przynajmniej tak wyszło w badaniach... wlasnie w Holandii. Cytuje za najnowszym Światem Nauki:

"Palacze oraz otyli powinni płacić wyższe składki na ubezpieczenie, bo więcej kosztuje ich leczenie-od czasu do czasu słychać takie, wydawałoby się, racjonalne argumenty. Wiadomo:nikotynizm sprzyja nowotworom, otyłośc-cukrzycy, nadciśnieniu i wielu innym chorobom. Koszty te zainteresowały Pietera van Baala z holenderskiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska w Bilthoven. Badacz wraz z zespołem stworzył matematyczny model wydatków związanych z wieloletnią opieką na trzema liczącymi po 1000 osób grupami 20 latków:otyłych, palaczy oraz prowadzących zdrowy tryb życia(...)Palacza bowiem umierają stosunkowo młodo i to zwykle szybko po rozpoznaniu choroby. Nie obciążają więc zbytnio systemu ubezpieczeniowego. Podobny mechanizm sprawia, że równiez otyli wiele nas nie kosztują. Najwięcej środków pochłania opieka nad żyjącymi długo-a więc dbającymi o sylwetkę oraz niepalącymi-to u nich rozwijają sie choroby wieku starczego, to oni żyją dłużej z chorobą nowotworową i lepiej znoszą ewentualna cukrzycę czy schorzenia układu krążenia. Z ekonomicznego punktu widzenia-zdrowie nie popłaca"

Jeśli dobrze pamiętam: średni koszt opieki zdrowotnej od 20 roku życia do śmierci dla otylych i palacych byl mniej wiecej taki sam(300 i chyba 330 tys dolarów) zaś dla "zdrowych" 400tys $. Spora różnica.

Zostaje jeszcze oczywiści epytanie o wiarygodność owych badań.
Ten post był edytowany przez Luukaasojad dnia: 03 Marzec 2008 - 17:00





Ponad 450 tys. przedsiębiorców korzystających z bezpiecznego e-podpisu będzie mogła przekazywać pracownikom raporty o wysokości składek drogą elektroniczną.

Od 1 stycznia płatnicy składek nie będą musieli co miesiąc wydawać w formie papierowej druków ZUS RMUA. To efekt wejścia w życie ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 220, poz. 1418). Zgodnie z nią przedsiębiorcy zobowiązani do przekazywania do ZUS dokumentów drogą elektroniczną będą mogli przesyłać swoim pracownikom raporty o wysokości przekazanych składek także w formie elektronicznej.

W takim e-dokumencie muszą się znaleźć informacje o tym, jakiego miesiąca dotyczy raport. Niezbędne są także dane płatnika składek oraz ubezpieczonego. E-RMUA musi też zawierać imię i nazwisko pracownika, wymiar czasu pracy, zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Nie można też pominąć informacji o tytule ubezpieczenia, podstawie wymiaru składek oraz kwocie składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek. Niezbędne będzie także podanie podstawy wymiaru i kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pracownik, który nie będzie chciał odbierać raportu o wysokości zapłaconych składek w formie papierowej, będzie musiał na piśmie wyrazić zgodę na otrzymywanie takiego dokumentu przez internet w mailu. Ustawodawca nakazał przedsiębiorcom, aby takie dokumenty elektroniczne były opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, w rozumieniu ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. nr 130, poz. 1450 z późn. zm.). Elektroniczny ZUS RMUA będzie służyć wyłącznie weryfikacji zapłaconych składek - tak jak ma to miejsce w przypadku placówek dyplomatycznych.

Według informacji ZUS już ponad połowa deklaracji rozliczeniowych przekazywanych do ZUS w formie elektronicznej sygnowana jest bezpiecznym podpisem elektronicznym. Korzysta z niego już ponad 450 tys. płatników. To właśnie ta grupa płatników już wkrótce może zaproponować swoim pracownikom e-RMUA.